Skąd można brać porady księgowe?
Data publikacji 21 grudnia 2020
Należy mieć świadomość, że przedsiębiorcy podczas prowadzenia działalności gospodarczej zadają mnóstwo pytań związanych z przepisami czy podatkami. Bardzo często pierwsze wątpliwości będą pojawiały się jeszcze przed założeniem przedsiębiorstwa. Nie wszyscy oczywiście wiedzą skąd dokładnie brać porady księgowe. Jakie są najbardziej sprawdzone źródła informacji?
Własna księgowa
Przedsiębiorcy powinni pytać o poszczególne kwestie swoją księgową czy księgowego. Znajdą oni bowiem doskonale realia prowadzenia biznesu. Nie powinni mieć tym samym większych problemów z udzieleniem satysfakcjonujących informacji. Warto wiedzieć, że przy wyborze usługi księgowej w większej firmie każdy przedsiębiorca otrzymuje księgową prowadzącą zajmującą się jego działalnością.
Wsparcie merytoryczne w ramach programu księgowego
Należy mieć świadomość, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają się samodzielnie i nie korzystają z usług biura księgowego mogą postawić na program do księgowości dający wsparcie merytoryczne. Warto wiedzieć, że własne rozliczenia można prowadzić w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Wsparcie księgowych będą jednak dawały tylko i wyłącznie programy księgowe. Przeważnie księgowi odpowiadają na pytania telefonicznie, e-mailem czy na czacie.
Serwisy internetowe i blogi
Porady księgowe można uzyskać także na serwisach internetowych czy blogach związanych z księgowością. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie mnóstwo doświadczonych księgowych prowadzi swoje blogi, na których publikują bardzo przydatne informacje branżowe. Można w ten sposób śledzić nie tylko i wyłącznie nowości w przepisach, ale również bardzo ciekawe sposoby na zastosowanie obowiązujących. Rekomendowane jest oczywiście przed przeczytaniem danego artykułu zobaczyć datę, z jaką został opublikowany. Informacje w nim zawarto mogą być bowiem nieaktualne.
Krajowa Informacja Skarbowa
Jak wiadomo może zdarzyć się sytuacja, w której znalezione przez przedsiębiorcę informacje na dany temat będą ze sobą sprzeczne. Warto wtedy skorzystać z Krajowej Informacji Skarbowej. Jest ona bowiem prowadzona przez Ministerstwo Finansów.
Treści ustaw i rozporządzeń
Bardzo często konieczne będzie także zajrzenie do przepisów. Jak wiadomo nie zawsze w internecie można znaleźć artykuł, który będzie w stanie bardzo dokładnie opisać określone zagadnienie. Rekomendowane jest oczywiście zachowanie szczególnej ostrożności jeżeli chodzi o ich aktualność. Warto przed rozpoczęciem czytania sprawdzić przynajmniej kilka razy czy dana ustawa jest aktualna.