Rodzaje gwarancji bankowych
Data publikacji 17 grudnia 2020
Wiele firm stara się obecnie uzyskać gwarancję bankową. Niekiedy jest to wymóg do sfinalizowania transakcji, a czasem forma zabezpieczenia lub próba poprawienia wizerunku. Niezależnie od powodu jest to z pewnością dobry krok, który przysłuży się zarówno beneficjentowi jak i podmiotowi.
Czym jest gwarancja bankowa
Gwarancja bankowa to swego rodzaju umowa, którą firma lub osoba fizyczna podpisuje z bankiem. Mówi ona o zobligowaniu banku do wypłacenia należności w sytuacji gdy podmiot nie jest w stanie tego zrobić. Beneficjent natomiast musi zapłacić pewien procent od sumy gwarancyjnej, którą określił.
Rodzaje gwarancji bankowych
Wyróżnia się kilka rodzajów gwarancji bankowych na podstawie typu umowy, do jakiego zostały przeznaczone. Choć założenia się nie zmieniają, czyli zabezpieczają beneficjenta oraz poprawiają wizerunek podmiotu, to nieco czym innym jest gwarancja kredytowa, a gwarancja dostawy towaru.
Gwarancja zwrotu zaliczki
Tego typu gwarancja bankowa jest wykorzystywana przez wykonawcę, który stosuje ją gdy wymaga tego inwestor oraz by stać się bardziej wiarygodnym jako strona umowy. Gwarancja zwrotu zaliczki znajduje zastosowanie gdy, po zawarciu umowy i otrzymaniu zaliczki wykonawca nie wywiązał się z niej oraz nie chce zaliczki zwrócić. W takiej sytuacji inwestor zwraca się do swojego ubezpieczyciela wraz z umową zawarcia kontraktu i innymi wymaganymi dokumentami, żeby zaliczkę odzyskać.
Gwarancja płatności
Jest to najczęściej stosowana gwarancja, która zapewnia zapłatę należności w sytuacji gdy podmiot nie jest w stanie tego zrobić. Posiadanie tego typu gwarancji znacznie poprawia wiarygodność firmy, choć zdarza się, że posiadanie gwarancji jest warunkiem, jaki firma musi spełnić przy zawiązywaniu umowy.
Gwarancja dobrego wykonania kontraktu
Ten rodzaj gwarancji jest wykorzystywany przez podmioty świadczące różnego rodzaju usługi, mogą to być prace budowlane lub prace związane z rzemiosłem. W tej sytuacji podmiot zobowiązuje się do spełnienia określonych kryteriów jakościowych, których jasne ustalenie chroni go przed potrąceniem części zapłaty za niespełnienie tych wcześniej nieustalonych kryteriów. Jest to też kolejny sposób na podniesienie wiarygodności w oczach beneficjenta.
Gwarancja spłaty kredytu
Jest to gwarancja, w której bank zobowiązuje się do spłaty kredytu podmiotu w momencie gdy ten nie będzie w stanie tego zrobić. Tego typu gwarancje oferują głównie banki państwowe, które w ten sposób wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa.