Objawy przepracowania – objawy i skutki
Data publikacji 24 grudnia 2020
Przepracowanie jest bardzo powszechnym problemem, który rzadko jest traktowany z należytą powagą. Zbyt duże wymagania wobec siebie, duży nakład pracy przy małej rezerwie czasowej, strach przed niezadowoleniem przełożonych czy dążenie ponad siły do awansu – to są tylko nieliczne ogniwa zapalne skutkujące przepracowaniem się.
Objawy przepracowania często są trudne do wykrycia w początkowych etapach rozwoju, jednak rozpoznanie ich na wczesnym etapie jest bardzo ważne, by móc zahamować problem w odpowiednim momencie.
Główne skutki przepracowania
Pierwszym objawem związanym z przepracowaniem jest stres i presja czasu, która nie pozwala zasnąć w nocy. W głowie nawarstwiają się czarne scenariusze i dręczące myśli, w efekcie pojawiają się koszmary. Po takiej nocy człowiek wstaje do pracy zmęczony i cały dzień zmaga się z brakiem energii.
W ten sposób tworzy się kolejny objaw przemęczenia – problem z koncentracją. Niska jakość snu i całodzienne zmęczenie prowadzi do trudności ze skupieniem uwagi i zebraniem myśli, a to kolei prowadzi do braku efektywności w pracy. Wykonywanie zadań umysłowych w takim stanie uniemożliwia znajdowanie rozwiązań i kreatywnych pomysłów potrzebnych do wykonania swoich zobowiązań.
Brak snu i poświęcanie dużej ilości czasu, która nie przekłada się na wydajność w pracy, prowadzi do rozdrażnienia, zdenerwowania, a nawet agresji. Długotrwałe utrzymanie się takiego stanu przyczynia się do podwyższenia ciśnienia czego efektem są różne choroby – zawał serca, udar mózgu czy inne choroby układu krążenia.
Objawy poboczne przepracowania
Brak efektywności w pracy powoduje również gorączkowe próby nadrobienia zaległości. Próby wykonania obowiązków pod presją czasu nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu się i człowiek pada ofiarą szybkiego zapełnienia żołądka produktami dostępnymi na wyciągnięcie ręki – tabliczka czekolady łapana w biegu, fast food trzymany w jednej ręce, podczas kiedy druga odpisuje na e-maile.
Problem z zaburzeniem odżywiania się może również pójść w drugą stronę. Stres i presją czasu utrzymują żołądek w skurczu i braku apetytu – co prowadzi do niedożywienia, omdleń, anemii i innych chorób niedowagi.
Ciągłe zdenerwowane, brak czasu i energii do życia odbija się na życiu prywatnym – związkach i rodzinie. Nawarstwianie problemów może prowadzić do ucieczki w alkohol i inne środki odurzające.
Rozwiązanie
Ważne jest, by w odpowiednim czasie nie dopuścić do przepracowania, w tym celu warto trzymać się granicy między życiem prywatnym i zawodowym. Nauczyć się, że efektywna praca to efektywny odpoczynek i znajdować czas również na przyjemności niezwiązane z pracą.