Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty

Jakie znaczenie ma system motywacyjny w firmie?

Data publikacji 9 listopada 2020


Każdy człowiek potrzebuje w swoim życiu bodźców, które zachęcą go do określonego działania. Ta zasada sprawdza się na co dzień – wysoki stopień motywacji przekłada się na energię do podejmowania aktywności oraz wpływa na produktywność. Tak jak w codziennym życiu, tak samo w pracy każdy pracownik potrzebuje motywacji, by nie znudzić się pracą i czerpać z niej satysfakcję, co przekłada się również na korzyści dla pracodawcy.

Jaki wpływ na sukces firmy ma motywacja pracowników?

Nie od dziś wiadomo, że dobrze zmotywowany pracownik to najcenniejsza wartość dla pracodawcy. Osoba, która chętnie realizuje swoje zadania, jest gotowa podejmować wyzwania i wykazywać się inicjatywą to realny wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Wysoki poziom motywacji cechuje zazwyczaj nowych pracowników, którzy rozpoczynając pracę, są gotowi do działania i pełni zapału. Z czasem jednak, gdy do codziennych obowiązków zaczyna wkradać się rutyna, motywacja spada. Może to być moment osłabienia wydajności pracownika. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi system motywacyjny w firmie. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na jego wdrożenie, ponieważ jest to wygodne systemowe rozwiązanie, które pomaga zdefiniować potrzeby pracowników i znaleźć sposoby ich zaspokajania, dzięki czemu pracodawca jest w stanie na bieżąco utrzymywać wysoki poziom motywacji. Jest to istotne z jednej strony jeśli chodzi o stałe zapewnienie zaangażowania pracowników w sprawy firmy, poczucia wpływu na jej rozwój, z drugiej natomiast pozwala zminimalizować ryzyko utraty wyszkolonych pracowników, którzy w razie braku dostatecznej motywacji byliby skłonni skorzystać z oferty konkurencji.

Jakie są rodzaje systemów motywacyjnych?

Podstawowy podział wyróżnia dwa główne rodzaje systemów motywacyjnych. Są to systemy finansowe, zwane też pieniężnymi oraz systemy pozapłacowe. Pierwsza kategoria to wszelkiego rodzaju premie uznaniowe, nagrody okresowe czy też bonusy za osiągnięcie określonego celu. Do systemów pozapłacowych należą zaś wszelkie benefity, które nie są dla pracownika zyskiem finansowym rozumianym wprost, ale są dobrem, dzięki któremu pracownik sam nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Do najbardziej popularnych należą prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, prezenty urodzinowe czy świąteczne. Często wprowadza się także benefity w postaci znacznie ułatwionego dostępu do produktów czy usług firmy, co przekłada się na wzrost przywiązania pracownika do marki. Wybór rodzaju systemu motywacyjnego powinien być jednak zawsze dopasowany do kultury organizacyjnej firmy oraz potrzeb pracowników.

Sztabki złota

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?