Przerwy w pracy zawarte w Kodeksie Pracy
Data publikacji 24 listopada 2020
Z całą pewnością można stwierdzić, że praca jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka. Jednak powinna ona przebiegać zgodnie z pewnymi powszechnymi zasadami, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Są one związane między innymi z ilością oraz czasem przerw w pracy. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać wszystkie niezbędne informacje.
Prawo do przerwy
Z całą pewnością można stwierdzić, że każda pracująca osoba posiada prawo do przerwy, z którego nie powinna w żaden sposób rezygnować. Prawa tego rodzaju są zawarte w Kodeksie Pracy, dlatego warto się zapoznać z tego rodzaju dokumentem. Przerwy w pracy kodeks są zależne przede wszystkim od takich czynników jak czas wykonywanej pracy, rodzaj pracy, która jest realizowana przez danego pracownika, a także ewentualne specjalne uprawnienia niektórych grup zawodowych. Warto to wziąć pod uwagę podczas ubiegania się o przerwy w pracy.
Czas trwania przerwy
Czas trwania przerwy w przypadku każdego pracownika jest ściśle określony przez zasady zawarte w Kodeksie Pracy. Jeśli dany pracownik pracuje co najmniej sześć godzin w ciągu jednej doby to przerwa, która mu przysługuje powinna trwać piętnaście minut. W tym przypadku jest ona włączana do czasu pracy pracownika, a więc nie jest on przedłużany ze względu na przerwę. Nie jest istotne również, na jaką część etatu zatrudniony jest dany pracownik. Ważne jest jedynie, czy pracuje on danego dnia powyżej sześciu godzin czy poniżej nich.
Przerwa na posiłek
Każdy pracodawca w swoim zakładzie pracy może również wprowadzić specjalną przerwę w celu spożywania posiłku. Jednak nie powinna ona przekraczać sześćdziesięciu minut każdego dnia. Przerwę tę pracownik może wykorzystać na różne sposoby. Jednak powinny być one związane przede wszystkim z możliwością spożycia przez niego posiłku, a także załatwienia innych spraw osobistych, które są dla niego niezbędne. Jednak warto pamiętać również o tym, że tego rodzaju przerwa nie powinna być obowiązkowa podczas pracy.
Przerwy specjalne
Wielu osobom przysługują również dodatkowe przerwy w pracy. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kobiety karmiące dzieci piersią. Mają one prawo do dodatkowej przerwy każdego dnia podczas pracy, co jest bardzo istotne w przypadku kontynuowania karmienia piersią po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracownicy, która karmi jedno dziecko przysługują dwie przerwy po pół godziny w trakcie każdego dnia pracy. Natomiast osoba, która karmi dwoje dzieci ma możliwość uzyskania przerw po 45 minut.